Zastosowanie praktycznych technik w operacjach małoinwazyjnych zastawki mitralnej

Ogólny opis i cele szkolenia

uczestnik nabędzie umiejętności z zakresu:

• Technik kaniulacji operacji małoinwazyjnych.
  • Zapoznanie się z instrumentarium do operacji z ograniczonego dostępu.
  • Wizualizacja i wprowadzanie portów do wnętrza klatki piersiowej z uwzględnieniem topografii.
  • Wykorzystanie echokardiografii przezprzełykowej przy operacjach małoinwazyjnych
  • Ocena i wybór dostępu naczyniowego do obwodowej kaniulacji przezskórnej – anatomia prawidłowa w tym zmienność anatomiczna przebiegu naczyń – warianty i odmienności anatomiczne – sposoby postępowania przy istniejącej patologii naczyń obwodowych.
  • Kaniulacja techniką przezskórną pod kontrolą USG (ocena wielkości naczyń i dobór odpowiedniej kaniuli), prawidłowe nakłucie naczynia metodą Seldingera pod kontrolą USG przez operatora.
  • Kaniulacja techniką chirurgiczną i jej warianty.
  • Ocena ultrasonograficzna (głowica sektorowa i przezprzełykowa) położenia kaniul tętniczej i żylnej.
  • Wiązanie strun ścięgnistych z PTFE
  • Wszczepianie strun ścięgnistych z PTFE
  • Implantacja pierścieni i bandów mitralnych
  • Wymiana zastawki mitralnej na protezę biologiczną i mechaniczną.
  • Operacje kardiochirurgiczne z użyciem symulatorów
  • Leczenie powikłań i stanów zagrożenia życia w trakcie i po operacjach małoinwazyjnych.
  • Rozpoznawania powikłań towarzyszących kaniulacji naczyń – najczęstsze powikłania kaniulacji przezskórnej, błędy techniczne i diagnostyczne; znajomość sposobów unikania uszkodzenia naczyń i nerwów; rola interdyscyplinarnego zespołu w leczeniu powikłań;
  • Dekaniulacja: techniki chirurgiczne, zabiegi dodatkowe, ocena ultrasonograficzna;

Adresaci:

Szkolenie jest dedykowane osobom, które chcą podnosić swoje kompetencje z zakresu zastosowania praktycznych technik w operacjach małoinwazyjnych zastawki mitralnej.